Ganoderma Lucidium (Reishi mantarı)

slide-5 GanodermaFungi – Reishi ailesine ait Polyporacea grubuna ait bir bir mantar türüdür. Bu gruba dâhil olan tipte ki mantarların özelliği kabuklarının yüzyıllardan beri Uzakdoğu ülkelerinde özellikle Çin, Japonya ve Kore’de tedavi maksatlı olarak kullanılmış olmasıdır.
GanodermaLucidum ( Lingzhi ) bunların içinde özel bir yer tutar çünkü o “her derde deva “ bir bitki olarak konumlandırılmıştır. HIV, kanser, düşük tansiyon, yüksek tansiyon, diabet (şeker), romatizma, kalp problemleri, felç, ülser, astım, yorgunluk, hepatit A – B – C, uykusuzluk, kısırlık, sedef hastalığı, kabakulak, epilepsi, alkolizm ve liste uzadıkça uzuyor… Lingzhi sözü Çincede “Ruhani Güç Bitkisi“ ve ayrıca “Ölümsüzlük Mantarı“ olarak da tanımlanmıştır.


ganodermaGanodermaLucidum kanserle tedavide etkilidir,  vücudu toksinlerden arındırır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Karaciğer detoksifikasyonunu geliştirir böylelikle karaciğer fonksiyonunu arttırarak karaciğer hücrelerinin yeniden yapılanmasını tetikler. Bu özelliği ile karaciğer kanserine yakalanmış olanlar için son derece önemli bir bitkisel destektir. GanodermaLucidum’daki anti kanser ajanları Polysaccharid‘ler ve Germanium dur. Ganoderma’nınPolysaccharidfraksiyonu geniş olarak anti tümör tesirinden sorumludur.


6-in-1-ganoaYapılan araştırmalarda

Ganodermanın bitkisel destek olarak kullanıldığında;
a) Kemoterapi ve radyoterapi sonrasında oluşan yan etkileri asgari düzeye indirdiği,
b) Tümörlü organın hayatta kalma süresini uzattığı ve başka organlara sıçrama olasılığını azalttığı,
c) Yaşam kalitesini geliştirdiği,
d) Vakanın kendini tekrarlamasını engellediği ortaya çıkmıştır.


2GanodermaLucidum, kemoterapi veya radyoterapi sonrasında oluşan yan etkiler olan saç dökülmesi, iştah kaybı, yorgunluk, kemik iliği supresyonu ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırır.  GanodermaLucidum’un ana niteliği kanser ile savaştır.
* Bağışıklığın arttırılmasına ve endocrine sistemin düzenlenmesine yardım eder.
Tümörleri engeller, zararlı serbest radikallerin oluşumunu elimine eder.
* Kanserli hücrelerin DNA sentezini bozar, tümörlü hücrelerin terminal enzim
aktivitesini yok eder, T ve B lymphocyt‘lerinde kimacrophage’ı düzenler ve arttırır
böylelikle kanser hücrelerinin yayılmasını kontrol altında tutar .
* Toksinleri azaltır ve kemoterapi / radyoterapi sonucu ortaya çıkan ağrıları yatıştırır.
* Karaciğer detoksifikasyonunu arttırır ve böylelikle karaciğer fonksiyonunu geliştirerek karaciğerde yeni hücre üretimini tetikler.
* Kanser sebebi ile oluşan iştahsızlığı düzeltir.
* Son aşamadaki kanser hastalarında duyulan ağrının tedavi edilmesinde kullanılır.
* Özellikle böbrek rahatsızlıklarında verimlidir.
* Bitkisel tedavide 2000 yıldan uzun süredir (birçok kaynağa göre 4000) Japon ve Çin tıbbında kullanılan, bitkisel bir ürün olup, inanılmaz yararları bulunmaktadır. İmparatorluklar zamanında sadece İmparatorların ve yakınlarının kullanabildiği bir bitki idi.


gano-excel-ganoderma-lucidumBilinen en eski ve en değerli bitkidir. Uzak doğuda bulunan bitki sağlığı ile ilgili ShenNuing Ben Caojin yazıtlarında bir numaralı bitki olarak listede yer alır.
* Doğal ortamda çok nadir bulunan Reishi ( Ganodermalucidum) ile ilgili çalışmalar, son otuz yılda inanılmaz hız kazanmış. Uzun araştırmalar sonucu üretim teknikleri geliştirilmiş ve ilaç endüstrisinin hizmetine sunulmuştur.
1- Toksik etkisi olmadan günlük olarak sürekli alınabilen ve yan etkisi olmayan bir bitkidir.
2- Günlük alındığı takdirde, vücut fonksiyonlarını normale çevirir ve tüm organların çalışma fonksiyonlarını düzeltir.
3- Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, düzgün çalışmasını sağlar.


ReishiGanoderma2Reishi Mantarı (Ganodermalucidum) ileri ülkelerde solunum yolları problemlerinin çözücüsü olarak tanınmaktadır. Çünkü kronik bronşitten şikâyeti olan, 2000 Çinli hasta üzerinde yapılan ve “Herbsforhealth Jan-Feb 97” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre iki hafta süreyle Ganodermalucidium çayı içen bu hastaların %60–90’ nın kendilerini daha iyi hissettikleri ve iştahlarının arttığı bulunmuştur. 2000 yılı aşkın süreden beri Çin ve Japon halklarının sağlıklı yaşam ve uzun ömür için kullandığı Reishi mantarı, özellikle karaciğer bozuklukları, artrit ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklar için tercih edilmiştir. Günümüzde insanlarla yapılan araştırmalarda da Reishi’ninantiallerjik, antiemflamatuar, , anti  antiviral bakteriyel ve özellikle antioksidant (yaşlanmayı geciktirici ) özellik taşıyan bileşikler içerdiği bulunmuştur. İn vitro testlerle kanser tümörlerine karşı Ganodermalucidum bileşenlerinin etkili olduğu gösterilmekle kalmayıp Reishi den izole edilen ve Lingzhi -8 adı verilen bir proteinin transplant reddini engellediği de gösterilmiştir.
Reishimetabolik ve psişik yorgunlukları (kendini hasta hissetme veya mutsuzluk gibi) yaşam sevincine ve sağlıklı bir psikolojiye dönüştürmede büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Herkes (Hemofili şikâyetleri olanlar hariç) günlük 1–2 gr lık dozlar halinde Reishi kullanarak çay hazırlayabilir. Bağışıklığını güçlendirme, fiziksel canlılığını koruma ve geliştirme ve her türlü asabi yorgunluktan korunabilme yönünde kendine yüksek düzeyde yardımcı olabilir.
(www.healthcastle.com/herb_mushroom_reishi.shtml )
JapanesePeriodical Dergisi, Geleneksel Çin Tıbbı 3. bölümü
Sayfa 12 – 23, ISBN 4-88580-053-6 c-0077